Blog

Evinize ya da sitenize havuz mu yaptırmayı düşünüyorsunuz? Aklınıza takılan birçok soruya cevap bulmakta zorluk çekiyor olabilirsiniz. Evinizde büyük bir yenilik katacak olan yüzme havuzu için bütçenizin uygun olması gerektiğini de hatırlamakta fayda var. Sorulması gereken ilk ve en önemli soru neden bir havuz istediğinize karar vermek. Cevabınıza göre bir yol izleyerek yüzme havuzunuzun tasarımını zamanla ortaya çıkarabilirsiniz. Eğer spor ve egzersiz için bir havuz istiyorsanız, muhtemelen tur atabileceğiniz uzunlukta bir yapısının olması önemli bir kriter olacaktır. Eğer eğlence amaçlı bir havuzinşa etmek isterseniz çocuk dostu ekipmanları havuzunuza entegre etmek isteyebilirsiniz.  

Yeterli alanınız var mı?   

Yeni havuzunuzu arka bahçenize ya da uygun bir boşluğa inşa etmeyi düşünürken aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şey ne kadar yer kaplayacağını iyi hesaplamak. Özellikle havuzun giderleri ve bahçe avlusunu hesaba katarak daha sağlıklı bir alan hesabı yapmanız mümkün. Bunun yanı sıra havuzunuzu planlarken onu çevreleyecek koruma ve bariyer ölçümlerini de güvenlik şartları dahilinde net bir şekilde oluşturmak gerekiyor. Son olarak ekipmanların korunması için gerekli alanı unutmayın çünkü havuz kimyasalları, çeşitli oyuncaklar ya da şemsiyelerin durması gereken bir yerin olması da şart.  

Havuzun konumu için ideal yer neresi?   

Yüzme havuzu için ideal konumların başında gün ışığını bolca alan ve ağaçlardan uzak alanlar geliyor.  Bir kısmı gölge alacak şekilde konumlandırılan havuzlar sıcak yaz günlerinde daha işlevsel olabilir fakat tamamı gölgede kalacak şekilde bir yer seçimi yapmak eğlencenizi kısıtlayacaktır. Buna ek olarak havuzunuzun yakınında bulunan ağaçlar zamanla birçok çöpü de beraberinde getirebilir.   Girmediğiniz zamanlarda da havuzunuz, evinizin en estetik bölümlerinden birini oluşturacağı için evinizin hangi penceresinden dışarıyı görebildiğiniz de büyük önem taşıyor.  

Havuzunuzu kimler kullanacak?   

Havuzunuzu kimlerin kullanacağı görüntüsünü de belirleyici unsur olacak. Bunun anlamı ise eğer küçük çocuklarınız varsa gölge alanın olmasını, güneşlenmek isteyen varsa bunun için gerekli alan yaratılmasını ya da spor yapmak isteyen olursa diye tur atılabilecek havuz ölçülerinin oluşturulmasını sağlamak olduğu belirtilebilir. Bunun yanında havuzda kaydırak ya da jakuzi alanı da isteyebilirsiniz. Yaşlı insanların havuz kullanımını kolaylaştırması için özel ekipmanlar havuza entegre edilebilir. Bunun gibi birçok durum için yüzme havuzunuzu inşa edecek firma ve tasarımcı size yardımcı olacaktır.   Ne kadar harcamak istiyorsunuz?    Havuz projenizi hayata geçirmeden önce maliyetleri göz önünde bulundurmakta fayda var. Bunun yanı sıra havuzunuzun haftalık kimyasal giderlerini ve bakım fiyatlarını da önceden planlamak gerekiyor.  

Havuzunuza kim bakacak?  

Eğer havuzunuza kendiniz bakmak istiyorsanız her detayı olabildiğince sade tutmanız iyi bir adım olacaktır. Eğer bir bakım şirketiyle anlaşırsanız, düzenli bakım için daha rahat koşullarda ilerleme kaydedebilirsiniz.  

Havuz kimyasallarınız hazır mı?  

Yaptırmak istediğiniz havuzun büyüklüğü fark etmeksizin AEC KİMYA ile iletişime geçerek ne kadarlık alım yapmanız gerektiğini öğrenebilir ve başlangıç aşamasında hangi kimyasallara ihtiyacınızın olduğunu tespit edebilirsiniz. 0(262) 754 51 90 numaralı telefondan ya da info@aeckimya.com.tr adresinden bizimle iletişime geçtiğiniz takdirde her konuda uzman ekibimizle hizmetinizde olacağımıza emin olabilirsiniz.