Blog

Kendi yüzme  havuzunuza sahip olmayı hayal etmek çok güzel görünse de havuzunuzda ferah ferah yüzmeden önce bakımıyla ilgili bilmeniz gereken çok önemli noktalar mevcut.  İlk bakışta kolay gibi gözüken havuz kimyasallarının kullanımı aslında çok daha karmaşık olabilir. Havuza klor döküp köpüren kısımları temizlemek kadar basit olarak gözükse de havuzların aslında düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Yazıda geçen yöntemleri okuyarak havuzunuza bakım yapmayı kolayca öğrenebilir ve bunu sağlıklı çözümler sunarak halledebilirsiniz.

Yüzme Havuzu Bakımı:

Su Seviyeleri: Havuzunuzun suyunun yüksekliği olması gerekenden yukarıda ya da aşağıdaysa havuz pompalarındabir sıkıntı çıkmış olabilir ve bu da yüzme havuzunuza zarar verecektir.

PH Seviyeleri: pH seviyelerini düzenli olarak ölçmek havuzunuzda yosun oluşumunu engellemek için önemlidir fakat ayarı doğru seviyede olmadığı takdirde sağlığı tehye atacak duruma da gelebilir. Quardex marka pH yükseltici ve  pH düşürücü ile bu konuda size en güzel çözümü sunan kimyasallarımızdan faydalanabilirsiniz.  

Pompa sistemlerini görsel olarak kontrol edin: Kırılma, bozulma, değişik sesler, kokular ve su sızıntılarına karşı tetikte olun. Bu sorunlar keyfinizi kaçırabilecek potansiyel taşıyor ve pompaların bakımı bu açıdan önem arz ediyor.  

Filtreleri temizleyin ve su yüzeyinde atık var mı diye kontrol edin: Nerede yaşadığınıza bağlı olarak zaman zaman yılan, fare, kurbağa ve benzeri hayvanlar havuz filtrelerine sıkışabilir. Bu sebeple  filtrelerin yüzme havuzunuzda bozukluk çıkma ihtimaline karşı her zaman kontrol edilmesi gerekir. Bununla birlikte havuz yüzeyinde yaprak ya da çöp gibi filtreleri tıkayabilecek nitelikte atıklar varsa temizlenmesi gerekmektedir.    

Kuş evlerini ve havuzlarını yüzme havuzlarından uzak tutun: Kuş seslerini duymak her zaman için güzeldir fakat kuş dışkısı havuz suyunda nitrat etkisi yaptığından havuz yosunlarını besleyebilir. Eğer kuşların çok sık uğradığı bir havuzunuz varsa havuz suyu dengeniz bozulabilir. Böyle bir durumda ise havuz suyu sağlıksız bir hal alabilir.