Blog

 

Koca bir yazı geride bırakmış olsak da havuzun tekrar açılması için en kolay yöntemleri sizin için listeledik. İşte başarılı bir şekilde havuzunuzu açmak için yapmanız gerekenler;

 

Boşalt, Temizle ve Havuz Örtüsünü Kaldır

Başarılı bir şekilde havuzunuzu açmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey havuz örtünüz varsa onu uygun bir şekilde kaldırmak olacaktır. Genellikle kış aylarında havuzu korumak için kullanılan havuz örtüleri başarılı bir şekilde kaldırıldıktan sonra yüzme havuzu içerisindeki bütün suyun boşaltılması gerekir.

Havuz örtüsünü kaldırmadan önce ise üstünde oluşan organik atıkları (yaprak, yosun vs.) temizlemek havuz örtüsünün dayanıklılığını ve ömrünü arttıracaktır. Bu şekilde örtüyü toplarken havuzun da kirlenmesini engellemiş olursunuz.

 

Havuz Ekipmanlarınızı Tekrar Çalıştırın

Havuzunuzu kışa hazırlamak istiyorsanız, öncelikle bütün havuz ekipmanlarınızı kışa girerken kapamanız gerekir. Yaz başında havuzu açarken ise kapattığınız bütün ekipmanları (filtre, pompa, ısıtıcı ve aklınıza gelen diğer bütün ekipmanlar) tekrardan açarak güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Tabi öncelikle havuz suyunun uygun seviyeye gelmiş olmasına dikkat edin.

 

Havuz Kimyasallarınızı Test Edin

Havuz suyunun uygun seviyede ve ekipmanlarınızın birkaç saattir çalışıyor olduğundan eminseniz, havuz kimyasallarınızı test etmeye başlayabilirsiniz.

Havuz suyunun pH, alkalinite ve klor testlerini yapmak havuzunuzu açarken yapılacak önemli adımlardan biridir çünkü kimyasal dengenin havuz açılırken sağlanması size büyük avantaj sağlayacaktır.

 

Havuzu Temizleyin ve Şoklayın

Havuz ekipmanlarınızı temizlik için kullandıktan sonra büyük ihtimal geride az da olsa kir ve doğal kalıntılar kalacaktır. Bunlar için bir ağ yardımıyla havuz suyunun yüzeyine çıkan pislikleri toplayabilirsiniz.

Havuzun yüzeyini temizledikten sonra dip temizliği için havuz robotu ya da vakum kullanabilirsiniz.

Bu işlemi de tamamladıktan sonra havuz suyundaki bakterilerin öldüğünden emin olmak için havuza şoklama uygulayabilirsiniz. Şoklama sırasında havuza büyük miktarda klor salınımı yapıldığı için yüzmeden önce birkaç gün beklemeniz sağlığınız için iyi olacaktır.

Bütün bu adımları attıktan sonra havuzunuzu temiz ve sağlıklı bir şekilde açabilirsiniz.