Blog

Yüzme havuzlarının yüzeylerinde zaman zaman oluştuğu görülen lekelerin kaynağını belirlemek havuzun nasıl düzeltilebileceğini çözebilmek için güzel bir başlangıçtır.
Düzenli bakım yapılmayan havuz suyu ile metalik bileşenler bir araya geldiği zaman havuz yüzeyinde çeşitli lekeler meydana gelebilir. Bu yüzden lekelerin giderilmesi için en önemli etken düzenli havuz bakımı yaptırmaktır.
Havuz yüzeylerinde oluşan lekeler iki kategoride incelenebilir;
 
Organik lekeler – yeşil, sarı ya da kahverengi oluşan izler genellikle yaprak, yosun, çamur ya da doğal kalıntılar sonucunda meydana gelir.
Metal lekeleri – kırmızımsı-kahverengi ya da koyu renkli lekeler genellikle yüzme havuzuna klor ekledikten sonra oluşur. Bu lekelerin oluşma sebeplerinden bir başkası ise granül klor ile havuz şoklanması olarak görülebilir. Metal lekelerin başında demir ya da bakır izleri en bilindik olanlarıdır.
Organik olan havuz lekelerini temizlemek genellikle kolaydır fakat metal lekeleri bulması biraz daha zor ve temizlemesi zahmetli olabilir. Bu lekeler doğru temizlenmediği takdirde tekrardan oluşacaktır.
Bahçe gübresi ya da kuyu suyu gibi etkenler havuz suyu içerisinde demir oluşmasına sebep olurken bakır/pirinç borularda oluşan korozyon, havuz ısıtıcıları ve algesitler havuz suyunda bakır ortaya çıkmasında etkili olabilir.
Havuzlarda bu lekelerin oluşmasını önlemenin en iyi yolu havuz suyu kimyasallarının aralıklarının düzenli olarak kontrol edilmesidir.
 
AEC Kimya olarak sizlere en iyi hizmeti sağlarken bu gibi durumlarda karşılaşabileceğiniz sorunlar için her zaman hizmetinizde olduğumuzu belirtmek isteriz. Bizlere 0(262)5745190 numaralı telefondan ya da info@aeckimya.com.tradlı mail adresinden ulaşabilirsiniz.