Blog

Havuzdaki kimyasal bileşenlerden en azami şekilde zarar görmek için yapılabilecek birçok şey mevcut. Fakat çoğu yüzücü bunlara dikkat etmiyor ve klor gibi insan sağlığına zarar verebilecek bileşenlere maruz kalabiliyor. İşte zararlı kimyasal ve bakterilerden en az şekilde etkilenmenin yolları:
 
1)Havuza girmeden önce ve çıktıktan sonra duş alın
 
Havuzlara girmeden önce duş alın uyarısını çoğu zaman dikkate almasak da aslında bu öneri insan sağlığı için son derece önemlidir. Derinizde bulunan çoğu bakteriyi duş aldıktan sonra temizlense de duş almanın asıl sebebi temiz suyun derinizle havuz suyu arasında bariyer görevi görmesi olarak belirtiliyor.
Duş aldıktan sonra bone takmaktan hoşlanmayanlar için de saç yüzeyine hindistan cevizi yağı sürmek yine güzel bir bariyer görevi görülmesini sağlar.
 
2) Saçınızı klor giderici şampuan kullanarak yıkayın
 
Piyasada az bulunsa da yüzücü şampuanları olarak geçen havuza sık giren sporcuların kullanabileceği kuruluk ve klorgiderici şampuanlardan kullanarak havuz sonrası saçınızı daha sağlıklı hale getirmeniz mümkün.
Eğer şampuan bulmakta zorluk çekiyorsanız doğal yollarla saçınızı temizlemeniz de mümkün. Doğal bir temizleyici olan elma sirkesinden bire dört oranda sulandırarak yeni yıkanmış saça uygulamanız mümkün. Sonrasında tekrar saçınızı yıkayarak temizleme işlemini sonlandırabilirsiniz.
 
3)Gözlerinize dikkat edin
 
Görme bozukluğu yaşayan insanların havuza girerken yaşadığı en büyük sorun lens ile mi yoksa lens olmadan mı havuza gireceklerini kararlaştırmalarıdır. Havuza lens ile girenler için kötü haber ise fazla temas halinde lenslerin adeta bir sünger görevi görerek havuzdaki bakteri ve kimyasal içeren suyu emmesidir. Eğer bu temas hali sürerse klor korneaya zarar verebilir; gözde kaşıntı, kızarıklık ve yanma hissi oluşturabilir. Böyle bir şey ile karşılaşıldığı anda mutlaka lenslerin çıkartılıp gözün temizlenmesi gereklidir.
Bunun yanı sıra havuza girerken her zaman gözlük takmak en sağlıklı çözümlerden biri olacaktır.