Blog

1. Yapılan araştırmalara göre yüzmek kalp dolaşım sistemini olumlu yönde etkiliyor. 
Düzenli yüzme antrenmanı yapan kişilerde koroner kalp hastalıklarına rastlama oranı düşüyor ve bireyin kalp krizi riskini azaltıyor.
 
2. Yüzme sporu yaparken hissettiğimiz rahatlama duygusu egzersiz sonrasında salgılanan endorfin hormonu ile birleşince yaşayacağınız psikolojik ve sinirsel rahatlama size başka bir egzersizin veremeyeceği hissiyatı yaşatır. 
Özelikle sportif olarak yüzen çocukların gelişme dönemlerinde onların kendilerine güvenen, hırslı, herhangi bir işe konsantrasyonu ve adaptasyonu yüksek, disiplinli, programlı, aktif ve başarılı bireyler olmasında çok büyük oranda katkı sağlar.
 
3. Yapılan başka bir araştırma göstermektedir ki yüzme sporu gibi düzenli fiziksel aktiviteler şeker hastalarının insülin duyarlılığını arttırmaktadır.
Bunun sonucu hastanın daha az insülin gereksinimi olmaktadır.
 
4. Düzenli yapılan yüzme egzersizleri, kişilerde sigara ve alkol alışkanlıklarını azaltmakta ve aşırı şişmanlığı da önlemektedir. 
Hamileliğinden önce ve hamileliği sırasında yüzme egzersizi yapan kadınlarda ölü ve erken doğum yapma oranı dikkat çekecek şekilde düşüktür.
 
5. Yüzme sporu öğrenildikten sonra diğer sporlara oranla en tehsiz gerçekleştirilebilir olan spordur. 
Örneğin, kilolu kişiler kara sporu yaparken sakatlanma riskine sahipken, su ortamında rahatlıkla spor yapabilir, yüzme aktivitelerini gerçekleştirebilirler.

 

6. Yüzme sporu herhangi bir sporla karşılaştırıldığında, bireyin eklemlerini ve bağlarını diğer sporlara göre daha az zorlar. 

Bu sebeple suda sakatlanma oranı diğer sporlara göre yüzde 90 daha azdır. Eklem ya da iskelet sisteminde bir rahatsızlığı olanlar rahatlıkla yüzme yapabilirler.