Blog

Havuz sahiplerinin ya da keyifle yüzmek isteyenlerin en son istediği şey yosunla dolu bir havuz görmektir. İyi bakılan havuzlarda genellikle böyle bir problem olmasa da bazı özel durumlarda en iyi bakılan havuzlarda bile havuz suyuyeşil renge bürünebiliyor. İşte bu özel durumlardan birkaçı yazımızda:

Yaz Yağmurları:

Yazın yağış alan havuzlar genellikle nitrojen birikimiyle ön plana çıkar. Nitrojen havuz suyuyla karışınca nitratlara dönüşür ve yosunlar için besin kaynağı olur. Bununla birlikte, havadaki nitrojen yağmur damlalarıyla birleşince nitrik aside dönüşerek havuzun bulanmasını hızlandırabiliyor. Bazı durumlarda ise elektrik kesintisi sırasında havuz pompası durabilir ve su dolaşımı sekteye uğrayabilir. Sıcak yaz günlerinde buna dikkat edilmezse suyun rengi ani değişimler gösterebiliyor.  

Havuz Partileri:

Yaz tatilleri tartışmasız olarak arka bahçedeki havuz partilerinin vazgeçilmez zamanıdır. Fakat çoğu kimsenin bilmediği detay havuza ne kadar çok insan girerse o kadar çok klor karışması gerektiğidir (Genellikle uzun vadeli sürelerde). Aslında sıcak yaz günlerinde havuzda kullanılan klor saatler içerisinde tüketilebilir. Bu durum ise probleme dönüşüp havuz suyuna daha fazla bakteri, kir ve güneş yağı olarak bulaşabilir. Misafirlerden sonra havuz iyice temizlenmezse suda yosun oluşumu gözlenebilir.  

Filtrasyon ve Dolaşımdaki Yetersizlikler: 

Suyun sürekli sirkülasyon içerisinde olması havuzunuzun daha sağlıklı olması yönünde önemli bir artı oluşturur. Durgun suda yosun oluşma ihtimali devir daim yapan havuza göre çok daha yüksektir. Havuz mevsiminin en yoğun olduğu aylarda filtrasyonun düzenli yapılması ve havuz suyunun iyi bir şekilde değişmesi gerekmektedir.  

Havuzdaki yosunları temizlemek için ne yapmak lazım?   

Havuzdaki yosunları temizlemek için en etkili yöntemlerin başında klor geliyor. Havuz suyuna klorla yapılan şoklama sonrasında giderek azalan klor kullanımıyla suyun dengelenmesi sağlanırken bir yandan da havuzdaki yosunlardan kurtulabilirsiniz. Sahibi olduğumuz Quardex marka klor kullanımı ile her türlü yosundan ve yeşile dönen havuz suyundan kurtulmanız mümkün. Daha sonrasında ise Quardex Yosun Önleyici kullanarak sorununuzdan tamamen kurtulmanız mümkün.