Blog

Yüzmenin çocuk gelişiminde en önemli sporlardan biri olduğu düşünülen günümüzde, okulların havuzlarına daha özenle yaklaşmaları kaçınılmazdır. Okulların havuzlara özen gösterirken dikkat etmesi gereken noktalardan bazıları şunlardır;

 

  • Çocukların Güvenliği
  • Kimyasal Kalitesi
  • Acil Durum Planı
  • Kimyasal Saklama Odası

 

1) Çocukların Güvenliği

 

Okullarda veliler için akla havuz gelince ilk düşünülen şey acaba havuz ne kadar güvenli sorusudur. Bu sebeple okullarda yetkili mercilerin havuzlarda çocuklar için güvenli ortam yaratmaları şarttır. Bu ortamı sağlarken yapılması gerekenler ise şu şekilde sıralanabilir;

 

  • Asla çocukların su yutmasına izin vermeyin

Kolay bir uygulama olarak görülse de aslında bundan emin olmak çok zordur. Klor olarak bilinen dezenfektan özellikli ürün hassas bünyelerde mide yanması, alerji vb. gibi hastalıklar getirebilir. Bu yüzden havuza giren çocukların su yutmadığından emin olmak gereklidir.

 

  • Kimyasalların düzgün uygulandığından emin olun

Kimyasalların kullanımı her biri için ayrı özellikler gösterir. Toz kullanırken havuz fayanslarına dökülmüş olarak bırakılan kimyasallar çocuklar için zararlı olabilir. Havuzların yeni ilaçlandıktan sonra da kullanılmaması gereklidir.

 

2) Kimyasal Kalitesi

 

Havuz kimyasalları klor, ph düzenleyiciler, yosun önleyici, çöktürücü ve berraklaştırıcı gibi ürün gruplarından oluşur. Bu ürünlerin her biri havuzun daha temiz görünmesi ve sağlıklı olması için zaman zaman kullanılabilir. Sektörün en eski firmalarından olan AEC Kimya kalite yönetim ve hassas üretim esasları ile müşterilerimiz için en ideal ürünlerin oluşmasına özen gösterir. IS0 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 gibi belgeleri ile kalitesini güvence altına almıştır.

 

3) Acil Durum Planı

 

Herhangi bir acil durumda (sağlık ya da doğal afet vb.) havuzların etrafındakiler için yapılması gerekenlerin listesi oluşturulmalıdır. Bu şekilde acil bir durumda öğrenciler ve yetkililerin zarara görmemeleri sağlanmış olur.

 

  • Kimyasal döküldüğü zaman yapılacaklar listesi

Yukarıda bahsedildiği gibi kimyasalların havuz kenarlarına dökülmesi ve orada çocuklar için tehdit oluşturması hiçbir okulun istemeyeceği bir durumdur. Bu yüzden kimyasal döküntüsü oluştuğu zamanlar için hazırlanacak bir acil durum eylem planı havuz operatörleri ve yetkililer için büyük önem taşıyacaktır.

 

  • Kimyasal kazalarında yapılacaklar listesi

Havuz kimyasallarının kullanımı sağlık açısından kimi zaman tehli olabilir. Örneğin klor fazla solunduğunda ya da cilde temas ettiğinde sağlığı tehye atabilir. Bu yüzden her kimyasalın iyice saklandığından emin olunmalı ve kullanımlarının düzenli olarak denetlenmesi gerekmektedir. Herhangi bir kimyasalın insan sağlığını tehye attığı durumlarda (örneğin soluma güçlüğü) yetkililerin önceden oluşturulan acil durum planını takibi şarttır.

 

4) Kimyasal Saklama Odası

 

Havuzlarda kullanılacak kimyasalların saklanması için kuru, oda sıcaklığında ve fazla ışık almayan bir oda oluşturulması önemlidir.

 

  • Etiketsiz ürünleri kullanmayın

Üzerinde etiket olmayan bidonların kullanılmaması ve imhaya gönderilmesi tavsiye edilir çünkü yetkililerin bu ürünlerin içeriğinin ne olduğu hakkında fikir sahibi olması zordur. Böyle durumlarda satın alınan yer ile görüşülmeli ve imha için başvuruda bulunulmalıdır.

 

  • Asla kimyasalları karıştırmayın

Havuz kimyasalları birbiriyle tepkimeye girebilecek ve karıştırıldıklarında büyük hasara yol açabilecek bileşenlerden oluşur. Bu sebeple bidonların içindeki ürünlerin karıştırılmaması kesinlikle tavsiye edilir.